Günün Menüsü

  • 0224 250 69 44

Alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız aşağıdaki belirtilerin olması durumunda acil olarak doktorunuz ile iletişime geçiniz.

EN SIK GÖRÜLEN BESİN ALERJİLERİ VE BELİRTİLERİ :

– Süt ve süt ürünleri: Süt, peynir, yoğurt, krema ve kremalı çorbalar: Belirtileri kabızlık, ishal, nefes darlığı, burun akıntısı, nezle, migren, irritabl bağırsak sendromu olarak ortaya çıkar.
– Yumurta: Özellikle yumurta beyazı ve yumurtanın kullanıldığı kek, dondurma, beze, mayonez, salata sosları, waffle. Bu gıdalar tüketildiğinde kişide egzama, ürtiker, astım, karında şişlik ve ağrı görülür.
– Soya: Soya sütü, soya fasulyesi, tofu, soya sosu, bazı glütensiz ekmek ve ürünler. Eğer bünyenizde bu besinlere karşı alerji gelişmişse hazımsızlık ve baş ağrısı belirtileriyle karşılaşabilirsiniz.
– Çikolata: Özellikle çocuklarda sık tüketimden dolayı alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerjik burun akıntısı, migren, deride kızarma, kaşıntı ve şişlik, sindirim sistemi bozuklukları belirtileri arasındadır.
– Tahıllar: Buğday, mısır, arpa, çavdar, un, ekmek, bisküvi çeşitleri, pastane ürünleri, bira. Belirtileri ise ishal ve kilo kaybı, irritabl bağırsak sendromu ve migrendir.
– Yağlı tohumlar: Yer fıstığı, fıstık ezmesi, ceviz, fındık, fıstık ve bunları içeren tüm ürünler. Belirtileri ise deride kabartılar, egzema, astım, ürtiker, bazı durumlarda anfilaktik şok olarak görülür.
– Katkı maddeli ürünler: Paketlenmiş, işlem görmüş yiyecek ve içecekler (aspartam, BHA, BHT, tartrazin, MSG, nitrat ve nitritler, parapenler, sülfitler). Ağızda ve deride kızarma ve kaşıntı, baş ağrısı ve ürtikerle ortaya çıkarlar.
– Deniz ürünleri: Uskumru, somon, morina, dil balığı, tütsülenmiş balık, karides, yengeç, ıstakoz, istiridye, midye. Migren, mide bulantısı, karında şişlik ve üzün süren ağrı ve ürtiker gibi belirtiler görülür.

Simge Yazılım A.Ş

Tuzpazarı Mah. Cumhuriyet Cad. Erbi Apt. No:132 Kat:3 Daire:6 Osmangazi / BURSA

E-Mail:

info@foodsoft.com.tr

Tel:

0 (224) 250 69 44

Simge Yazılım A.Ş. © 2020